Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zabezpieczyli pond 1500 części i podzespołów samochodowych, które pochodziły z 27 samochodów skradzionych w Polsce i poza granicami kraju. Aresztowanych zostało dwóch mieszkańców powiatu białobrzeskiego, którzy podejrzewani są o paserstwo. Policjanci wciąż prowadzą śledztwo w tej sprawie.
Wszystko zaczęło się jeszcze w listopadzie 2016 roku, kiedy w Kielcach zostało skradzione Audi. Samochód zniknął z parkingu. Po niecałym tygodniu policja natrafiła na ślad skradzionego samochodu, trop doprowadził funkcjonariuszy aż do powiatu białobrzeskiego w województwie mazowieckim. W trakcie przeszukania posesji kryminalni znaleźli poszukiwane Audi, które było już częściowo zdemontowane. Policjanci podejrzewali, że nie tylko odnaleziony samochód, ale również pozostałe, tak samo jak i części, mogą pochodzić z kradzieży.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego w Kielcach nawiązali współpracę z niemiecką policją. Współpraca bardzo szybko przyniosła efekty. Okazało się, że części odnalezione na posesji w powiecie białobrzeskim pochodzą z samochodów skradzionych na terenie Niemiec oraz innych państw Unii Europejskiej. Zabezpieczonych zostało ponad 1500 części i podzespołów samochodowych. W związku ze sprawą zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn. 33 i 34-latek specjalizowali się w handlu używanymi częściami samochodowymi. Większość z nich pochodziła z kradzieży, a złodzieje skupili się najbardziej na kradzieży samochodów marki Audi.
Prawie tydzień spędzili policjanci na ewidencji i sprawdzaniu wszystkich części, które zostały znalezione w dziupli samochodowej. Dzięki współpracy z niemiecką policją udało się ustalić, że skradzione samochody pochodziły z Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch, a także z północy Polski. Niektóre z części pochodziły z samochodów, których kradzież zgłoszono 4 lata temu!
Funkcjonariusze ustalają teraz, jaką rolę w kradzieży aut mają dwaj zatrzymani oraz próbują ustalić, kto jeszcze brał udział w procederze. Policja wciąż prowadzi dochodzenie w tej sprawie i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
LoJack równie skuteczny w likwidowaniu dziupli samochodowych
Z prowadzonych przez LoJack statystyk wynika, że na 100 odnalezionych przez LoJack samochodów, zostaje znalezionych także 30 innych, które nie są objęte działaniem naszego systemu radiowego. Policja oraz ekipa poszukiwawcza, która namierzyła skradziony samochód z modułem LoJack, bardzo często trafia do dziupli samochodowej, gdzie oprócz poszukiwanego samochodu, znajduje również inne pojazdy, a także części i podzespoły samochodowe.
30% przypadków odzyskiwania samochodów kończy się aresztowaniem sprawców.
opracowano na podstawie policja.pl, lojack.com, statystyki własne