Jak wyglądają statystyki kradzieży samochodów za 2020 rok? Mniejsza ilość kradzionych pojazdów przełożyła się na większą wartość okradanego majątku. Cel złodziei to nowe, luksusowe samochody, których technologia ma dawać komfort jazdy, ale kompletnie nie daje zabezpieczenia przed kradzieżą.
Piszemy dziś o tym, jakie samochody cieszą się największą popularnością wśród złodziei, czyli na czym i gdzie wzbogacili się cudzym kosztem najwięcej w 2020 roku.
Niesłabnącą i największą popularność kolejny rok z rzędu osiągnęła Toyota. W ubiegłym roku na celowniku złodziei były głównie modele: Auris, Yaris i RAV 4. Kolejne miejsce zajmuje Audi, głównie modele A4 i A6, ale na podium nie mogło zabraknąć BMW, w przeważającej większości serii 5. To najczęściej kradzione samochody osobowe w Polsce, w 2020 r. Biorąc pod uwagę różnicę cenową pomiędzy Audi A4 a Toyotą Yaris, to dosyć spory rozstrzał, ale wynika to bezpośrednio z zapotrzebowania czarnego rynku części zamiennych, który kwitnie, ma się dobrze i nie przeszkadza mu ani pandemia, ani żadne inne okoliczności.
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, zebrał najnowsze dane i poddał je porównaniom z poprzednimi latami. Wygląda to tak, że ostatnie 3 lata były na bardzo wyrównanym poziomie. Każdego roku, począwszy od 2018 wyrejestrowano podobną liczbę wyrejestrowanych aut.
- 2018 rok - wyrejestrowano 6 844 pojazdów z powodu kradzieży
- 2019 rok - wyrejestrowano 6 978 pojazdów z powodu kradzieży
- 2020 rok - wyrejestrowano 6 910 pojazdów z powodu kradzieży
Powyższe statystyki dotyczą samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony. Tu możesz sprawdzić, dlaczego złodzieje kradną samochody hybrydowe. Wiele z nich należą do Toyoty.
Co 4 samochód w 2020 roku skradziono w Warszawie
Z raportu SAMAR wynika, że średni wiek skradzionego w ubiegłym roku auta - to 3 lata. W Warszawie najczęściej doszło do kradzieży po prawej stronie Wisły: Praga Północ, Wawer, Rembertów, Wesoła, Praga Południe i Targówek. W stolicy skradziono 1801 kradzieży. Po raz kolejny województwo mazowieckie prowadzi w niechlubnych statystykach (2699). Tutaj też skradziono prawie 80% wszystkich pojazdów marki Toyota ( 621 sztuk). W województwie wielkopolskim odnotowano 756 kradzieży, a w dolnośląskim 689. Natomiast względnie bezpieczne regiony kraju, gdzie kradzieże to pojedyncze przypadki, to województwa opolskie, świętokrzyskie oraz podlaskie. Tam liczba samochodów nie przekroczyła 70 pojazdów.
Ranking najczęściej kradzionych marek samochodów w liczbach wygląda następująco:
- Toyota - 787
- Audi - 788
- BMW - 628
- Volkswagen - 511
- Renault - 462
- Mercedes - 444
- Mazda - 345
- Hyundai - 284
- Honda - 264
- Nissan - 244
Ranking najczęściej kradzionych modeli samochodów
- Audi A4 - 214
- BMW 5 - 175
- Audi A6 - 159
- Toyota Auris - 148
- Toyota Yaris -142
- Toyota RAV4 - 140
- Fiat Ducato -137
- Honda Civic - 130
- Renault Master - 128
- BMW 3 -128
W 2020 roku w Polsce, skradziono blisko 7 tysięcy samochodów. Najwięcej metodą na walizkę.
Kiedy jeździsz nowym samochodem z systemem bezkluczykowym, masz prawo się obawiać o swój samochód. Japońskie i niemieckie marki często giną, a miejsca kradzieży coraz rzadziej bywają przypadkowe. LoJack w ubiegłym roku otrzymał najwięcej zgłoszeń o kradzieży z prywatnych posesji. Są to garaże i podjazdy, zazwyczaj za zamkniętą bramą. Bezkluczykowy dostęp do samochodu jest wygodny dla kierowcy, który cieszy się z komfortu, za który przecież sporo zapłacił. Jeszcze bardziej cieszy się z tej wygody złodziej, bo dla niego to najłatwiejszy łup. O tym, jak dokładnie działa system keyless, możesz przeczytać tutaj.
Zobacz nasze akcje z odzyskania pojazdów
dane źródłowe. samar.pl