Wyobraźmy sobie sytuację, że kupiliśmy samochód i przez jakiś czas cieszymy się jego posiadaniem. Pewnego dnia okazuje się jednak, że nasz samochód pochodzi z kradzieży. Co teraz? To nie powód do paniki!
Należy ten fakt od razu zgłosić na policję. Samochód trafi na policyjny parking i będzie tam czekał do wydania wyroku. Skradzione auto wróci do właściciela, albo właścicielem stanie się się zakład ubezpieczeń, jeżeli wypłacił on ubezpieczenie z tytułu AC za kradzież samochodu. Od sprzedawcy zaś – o ile uda się go znaleźć - możemy domagać się zwrotu zapłaconej ceny.
Przed zakupem auta warto też udać się na komendę policji i sprawdzić, czy samochód widnieje w rejestrze skradzionych pojazdów. Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych odpowie nam, czy pojazd nie skradziony, obciążony jako zastaw i czy nie ma współwłaścicieli
Nabycie samochodu od pasera to potencjalne kłopoty, ale wszystko zależy od tego, czy kupiliśmy samochód w dobrej, czy złej wierze. Nabycie w dobrej oznacza, że nie mieliśmy pojęcia, że samochód jest kradziony, zła wiara oznacza zaś świadomość tego, skąd pochodzi auto i kupno samochodu pomimo tego.
W przypadku nabycia samochodu w złej wierze, kupujący może zostać oskarżony o paserstwo umyślne, lub nieumyślne. Oba czyny są karalne, za paserstwo umyślne grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, za paserstwo nieumyślne kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia jej na 2 lata.
Jak odróżnić od siebie oba te czyny?
- Paserstwo umyślne oznacza, że kupujący wiedział o tym, że samochód pochodzi z kradzieży i wyraża na to zgodę;
- Paserstwo nieumyślne polega na tym, że nabywca nie wie, że samochód pochodzi z kradzieży, ani nie godzi się na to, ale na podstawie towarzyszących okoliczności powinien przypuszczać, że samochód jest skradziony;
Jeżeli właściciel skradzionego pojazdu nie zostanie ustalony, przechodzi on na rzecz Skarbu Państwa.
Nie ma właściciela, odebrano nam samochód, chociaż za niego zapłaciliśmy. Czy można odzyskać swoje auto?
Tak. Jeśli samochód, który kupiliśmy, okazał się skradziony, ale nie znaleziono jego właściciela, można ubiegać się o odzyskanie swojego pojazdu. Muszą jednak być spełnione pewne warunki:
- od nabycia samochodu muszą minąć min. 3 lata,
- trzeba udowodnić w sądzie, że zakupiliśmy auto w dobrej wierze i nie mieliśmy do tej pory pojęcia, że samochód jest z nielegalnego źródła,
- samochód po zakupie musiał być nam od razu wydany.
W przypadku, kiedy odnajdzie się właściciel skradzionego pojazdu, odzyskanie go przez nas jest o wiele trudniejsze i trzeba w tym przypadku podjąć odpowiednie kroki prawne, aby sąd przychylił się do naszego wniosku.
Aby uchronić się od kupna kradzionego pojazdu, najważniejsze jest, aby przed zakupem sprawdzić nie tylko stan techniczny, ale zweryfikować pochodzenie pojazdu. Musimy sprawdzić dokumenty: dowód osobisty sprzedającego, dowód rejestracyjny pojazdu, rachunki i książeczkę serwisową. Czerwona lampka powinna też zapalić się nam, jeśli cena samochodu wydaje się podejrzanie niska. Wszystko to pozwoli nam uniknąć problemów, które niesie za sobą kupno kradzionego samochodu.
opracowane na podstawie policja.pl, motofakty.pl oraz karne24.pl