« Powrót do poprzedniej strony

Drony w służbie policji

policjant z dronem

Lojack wraz z meksykańską firmą Donix używa dronów do namierzania skradzionych samochodów. Z dobrodziejstw tych urządzeń zaczęła korzystać także polska policja - śląska drogówka testuje drony oraz inne gadżety, które mają pomóc w walce z kierowcami łamiącymi przepisy drogowe. Wszystkie działania kierowców będą rejestrowane przez kamery zamontowane na dronach.

Kierowcy, którzy łamią przepisy, zwykle wypatrują policjantów z "suszarką", radarów oraz wideorejestratorów. Teraz muszą mieć też na uwadze to, że będą śledzeni z lotu ptaka. Katowicka drogówka zaczęła używać drona, którego dostarczyła jej Politechnika Śląska.
Policjanci mają już za sobą pierwsze testy - sprawdzili, dzięki dronom, m.in:
 

  • czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym,
  • czy nie rozmawiają przez telefon komórkowy podczas jazdy,
  • czy maja zapięte pasy,
  • czy zatrzymują się na czerwonym świetle.

Jak przebiega kontrola za pomocą drona? Jeden z policjantów steruje urządzeniem, a drugi z funkcjonariuszy, oddalony o jakieś 400 m, śledzi online zapis z kamery zamontowanej na dronie. Jeśli zauważy kierowcę, który złamał przepisy, zatrzymuje go. Policjanci dodają również, że obraz z drona jest tak świetnej jakości, że pozwala zauważyć, czy kierowca nie rozmawiał przez telefon i miał zapięte pasy bezpieczeństwa. Drony mają jednak pewne ograniczenia - nie będą mogły być używane podczas silnych wiatrów i deszczu. Kierowcom nie grożą również mandaty za przekroczenie prędkości, ponieważ drony nie mają radaru, który zmierzyłby prędkość pojazdu. 
Policja ze Śląska chce używać nawet 10 dronów z zainstalowanymi kamerami!

Drony użytkuje także wojsko

Drony zaczynają być wykorzystywane także przez wojsko w konfliktach zbrojnych. Mogą zapewnić prowadzenie wielogodzinnych i niebezpiecznych misji bez ponoszenia straty w ludziach. Różnią się one wielkością, wagą oraz przeznaczeniem użycia. Używane mogą być w celach zwiadowczych, do wykrywania min z powietrza, obserwacji terenu nieprzyjaciela, szpiegowania, a także do walki. Niektóre modele są wyposażone w pociski. Zdecydowana większość dronów, których używa wojsko, działa w każdych warunkach atmosferycznych.

Dron przeciw złodziejom samochodów

Amerykański LoJack wraz z meksykańską firmą Dronix współpracuje w zakresie wykorzystywania dronów w namierzaniu skradzionych samochodów. W chwili zgłoszenia kradzieży samochodu, dzięki szybkości i niezależności, dron będzie wysyłany na poszukiwanie auta. Oznacza to większą skuteczność w poszukiwaniu skradzionego pojazdu oraz krótszy czas lokalizacji. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule na naszym blogu. 

opracowano na podstawie: magazynauto.interia.pl, natemat.pl, gizmaniak.pl