Wiele osób kojarzy sobie złodzieja samochodów jako osobnika w kominiarce, który wybija szybę w aucie, albo otwiera drzwi łomem, Tymczasem złodzieje uciekają się do coraz bardziej wyrafinowanych metod kradzieży samochodów. Jakich? Zapraszamy do lektury.
W związku z rozwojem motoryzacji, złodzieje muszą być coraz sprytniejsi. Nowoczesne samochody i zabezpieczenia stanowią wyzwanie, dlatego też złodzieje uciekają się do kolejnych metod kradzieży samochodów.
- Wypożyczenie auta i kopia klucza - złodziej wypożycza samochód i kopiuje klucze do niego u "zaprzyjaźnionego" ślusarza dorabiającego klucze do samochodów. W wypożyczonym aucie umieszcza urządzenie do śledzenia samochodów i oddaje auto do wypożyczalni. Potem czeka, aż samochód zostanie ponownie wypożyczony, by mógł go wytropić i ukraść, z pomocą dorobionych kluczyków.
- Oszustwo ubezpieczeniowe - złodziej kupuje samochód i ubezpiecza go. Potem zgłasza fałszywą kradzież i dostaje reklamację. W ten sposób ma i samochód i pieniądze.
- Przeczekiwanie - złodzieje są świadomi, że coraz więcej osób instaluje w samochodach system radiowy służący do odzyskania skradzionego pojazdu. Zanim więc zrobią cokolwiek z ukradzionym samochodem, wolą się upewnić, że auta nikt nie śledzi i nie szuka. Samochód na pewien czas zostaje ukryty i jest wciąż pilnowany przez złodziei. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że samochód nie jest śledzony przez system radiowy, złodzieje wywożą auto za granicę, albo sprzedają na części.
- Pracownik - złodzieje uciekają się już nawet do tego, aby zatrudnić się w salonie samochodowym jako sprzedawca, kierownik zmiany, albo mechanik. Zdobywają zaufanie współpracowników, szefa oraz klientów, a tymczasem kopiują klucze do samochodów i zapoznają się z zabezpieczeniami nowych aut.
- Kupno samochodu - złodziej wyszykuje ofert sprzedaży samochodów. Umawia się z kupującym na spotkanie i próbną jazdę. Zostawia sprzedającemu fałszywe dokumenty i wsiada do samochodu, a potem odjeżdża... a ślad po nim ginie. Po samochodzie również.
- Atak hakera - coraz więcej zgłoszeń kradzieży samochodów ma związek z pilotem służącym do otwierania drzwi w samochodzie. Złodzieje - hakerzy wykorzystują bezprzewodowe piloty do otwierania zamków, wzmacniają sygnał w pilocie i otwierają auto, a potem odjeżdżają.